See aborttitabletti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "abortti",
"3": "tabletti",
"t1": "abortion",
"t2": "tablet"
},
"expansion": "abortti (“abortion”) + tabletti (“tablet”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "abortti (“abortion”) + tabletti (“tablet”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aborttitabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aborttitabletti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aborttitabletti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aborttitable",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"synonym of aborttipilleri"
],
"id": "en-aborttitabletti-fi-noun-WNrMr6mU",
"links": [
[
"aborttipilleri",
"aborttipilleri#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "aborttipilleri"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑbortːiˌtɑbletːi/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝bo̞rt̪ːiˌt̪ɑ̝ble̞t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑbletːi"
}
],
"word": "aborttitabletti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "abortti",
"3": "tabletti",
"t1": "abortion",
"t2": "tablet"
},
"expansion": "abortti (“abortion”) + tabletti (“tablet”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "abortti (“abortion”) + tabletti (“tablet”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aborttitabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitablettinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitablettinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitableteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aborttitabletittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitableteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitableteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aborttitabletteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aborttitabletteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aborttitabletti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aborttitabletti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aborttitable",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑbletːi",
"Rhymes:Finnish/ɑbletːi/6 syllables"
],
"glosses": [
"synonym of aborttipilleri"
],
"links": [
[
"aborttipilleri",
"aborttipilleri#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "aborttipilleri"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑbortːiˌtɑbletːi/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝bo̞rt̪ːiˌt̪ɑ̝ble̞t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑbletːi"
}
],
"word": "aborttitabletti"
}
Download raw JSONL data for aborttitabletti meaning in All languages combined (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.